ĮVAIROVĖ YRA NORMALU
Įvairovė yra normalu
Tėvai dažnai klausinėja apie savo vaikų raidą: dėl vieno iš 14 vaikų pirmaisiais gyvenimo metais tėvai nerimauja arba specialistai nustato raidos problemų. Jums, kaip tėvams, svarbu žinoti, kad nuo pat gyvenimo pradžios kiekvieno vaiko raida yra individuali ir tokia raidos įvairovė yra normali.
Taip pat jums, kaip tėvams, svarbu žinoti, kad vaikui augant, raidos įvairovė didėja: nė vienas vaikas nepanašus į kitą – tai rodo ir raidos etapai. Jūsų vaikas lyginant jį su kitais vaikais turi savo ypatingą raidos tempą. Pirmaisiais vaiko gyvenimo mėnesiais tėvai labiai domisi apie vaiko augimą, maitinimą, o vėliau apie kalbos raidą, socialinį elgesį.
Tėvai taip pat gali skirtis savo požiūriu: vieni gali vadovautis strategija „palauksim ir pamatysim“, o kiti skambina pavojaus varpais labai anksti. Tai susiję su turima tėvystės patirtimi (pvz., ar yra vyresnių vaikų šeimoje), vaiko lytimi: tėvai linkę ilgiau nesikreipti pagalbos augindami berniuką, nors berniukai įprastai yra labiau pažeidžiami ir jiems anksti reikia pagalbos.
Dauguma tėvų orientuojasi į vadinamuosius svarbiausius raidos pasiekimus: savarankišką sėdėjimą, vaikščiojimą, akių kontaktą, domėjimąsi specifine veikla, kalbos raida. Kartais pastebime, jog tam, kad išmoktų kažką naujo, vaikas turi įgyti tam tikrų gebėjimų prieš tai. Atkreipiame dėmesį į tai, kad ne kiekvienas nedidelis raidos nukrypimas rodo sutrikimą.
Tačiau tėvai turėtų vadovautis požiūriu: „Geriau suteikti pagalbą anksčiau nei vėliau, kai jos reikės žymiai daugiau!“ Jei paprašysite pagalbos, tai jokiu būdu nereikš jog esate silpni tėvai: pagalbą gali suteikti pediatras arba šeimos gydytojas, specialistai, dirbantys vaiko raidos centre, konsultavimo tarnyboje, ankstyvosios pagalbos centre, socialiniai darbuotojai, logopedai arba kineziterapeutai; taip pat gali būti naudingas pasikalbėjimas su jūsų šeimos draugais.
Dauguma tėvų nežino, kaip pagalbos paslaugos yra teikiamos ir kiek tėvų pagalba savo vaikui naudojasi: pvz., Vokietijoje kas trečias vaikas gauna vienokią ar kitokią pagalbą. Dažniausiai vaikai, turintys specialiųjų ugdymosi poreikių ar raidos sunkumų, vystosi panašiai kaip ir įprastai besivystantys vaikai: tačiau jų raidos tempas gali būti lėtesnis. Jums, kaip tėvams, svarbu žinoti, kaip sukurti vaikui tinkamas kasdienio gyvenimo situacijas, kaip tinkamai ir empatiškai reaguoti į vaiko poreikius ir skatinti vaiko savarankiškumą (pvz., žaidžiant, dalyvaujant kasdienio gyvenimo veiklose). Nuo pat gyvenimo pradžios vienas svarbiausių dalykų yra stabilus prieraišumas. Kai vaikas patiria stabilų prieraišumą, jam lengviau aktyviai dalyvauti įvairiose aplinkose.
Keletas patarimų jums, kaip tėvams:
- Mąstykite orientuodamiesi į prevenciją: „Geriau suteikti pagalbą anksčiau nei vėliau, kai jos reikės žymiai daugiau!
- Drąsiai klauskite: jei prašysite pagalbos, tai jokiu būdu nerodys jūsų silpnumo!
- Kasdienis vaiko, turinčio specialiųjų ugdymosi poreikių, gyvenimas neturi tapti terapija!
- Nepamirškite ir savo, kaip tėvų, poreikių!
- Prieš pradėdami leisti vaiką į ikimokyklinio ugdymo įstaigą, gerai tam pasiruoškite, pabendraukite su specialistais!
Specialusis pedagogas Vilma Jasudėnaitė
Europinių kompetencijų iniciatyva siekiant ugdyti vaikų pasiekimus